Lai Jums veiksmīgs nākamais 2009. gads!!!
http://www.sulcs.lv/
Bieži cilvēki man prasa šo jautājumu. Un tas ir saprotams, jo mūsdienās ir pieejami tik daudz dažādu aparātu, ka no plašā klāsta vien var sareibt galva. Uz konsultantu palīdzību ne vienmēr var paļauties, jo bieži vien veikala interesēs ir pārdod Tev, nevis to labāko un kas Tev ir vajadzīgs, bet, kā saka, kārtīgi „iesmērēt” to, ko nepērk nekur citur. Kā sevi pasargāt no šādām situācijām un zināt konkrēti, ko Tev vajag? Centīšos šī raksta laikā pēc iespējas īsāk un konkrētāk aprakstīt visas tās lietas, kas būtu jāņem vērā, izvēloties jaunu fotoaparātu.
Filma pret Digitālajiem
Noteikti vajadzētu izdomāt vai Tu vēlies fotografēt uz fotofilmām, vai ar digitālajiem aparātiem. Digitālie aparāti ir labāki, lai iemācītos fotografēt, jo Tu skaidri redzi, ko Tu dabū uzreiz. Tā kā es neesmu īpaši pacietīgs cilvēks, es pats fotografēju ekskluzīvi tikai digitāli. Filmas maksā naudu, filmu attīstīšana maksā naudu un aizņem laiku un rezultātā Tu tāpat nezini, ko Tu esi dabūjis, jo tas viss ir vai nu jāskenē, vai nu jātaisa kontrolkopijas. Bet daudzi cilvēki saka, ka filma disciplinē un iemāca taupīt kadrus, un lietot tikai tad, kad vajag. Cik cilvēku, tik uzskatu. Tātad lielos vilcienos bilde ir sekojoša. Ja nopirksi digitālo fotoaparātu, tad Tev būs jānopērk tikai vēl dators ar daudz atmiņu. Ja nopirksi filmu kameru, tad būsi priecīgs par to, ka filmu kamera ir daudz reižu lētāka nekā digitālais aparāts, bet ik reizi, kad aiznesīsi filmiņu attīstīt vai pirkt jaunu, no Tevis noplēsīs naudiņu. Digitālajā visa summa jāiegulda uzreiz, bet filmu jeb tā sauktajā analogajā foto jāiegulda visu laiku. Internetam un visādām tehnoloģijām attīstoties, iespējams, būtu gudra doma startēt ar digitālo aparātu. Jo visur, kur mēs vien ejam, mums prasa digitālu attēlu. Ja vēlies taisīt „mākslu” un drukāt bildes pats ar roku, tad, protams, labāk izvēlēties filmu aparātus. Fotopapīra mūžs ir daudz ilgāks nekā uz tintes printera printētai bildei, tāpēc arī daudzi kolekcionāri atzīst tikai analogo jeb filmu fotogrāfiju.
Kameras tips
Vai Tu vēlies pirkt Spoguļkameru vai parasto skata meklētāju kameru? Kāda atšķirība?
Spoguļkamerā Tu redzi identiski to pašu, ko Tu dabūsi uz bildes. Ar skata meklētāju kameru Tev ir jāskatās caur īpašu lodziņu, lai redzētu to, ko Tu fotografēsi. Digitālajās kompaktkamerās Tu skaties uz LCD displeju kameras aizmugurē. Bieži vien tas lodziņš ir uztaisīts ļoti maziņš vai vispār nav. Spoguļkameru lielākais pluss ir tāds, ka Tu vari noskrūvēt esošo objektīvu un samainīt uz kādu citu.
Megapixeļi
Ja esi pavērojis digitālo fotokameru tirgu, tad noteikti esi pamanījis, ka megapikseļu skaits ar katru gadu arvien vairāk un vairāk palielinās. Tā ir kā sacensība ražotāju vidū, kurš ieliks visvairāk. Realitāte ir tāda, ka mums vairāk megapikseļu nemaz nav vajadzīgs. Jo vairāk megapikseļu, jo lielāka izšķirtspēja attēlam ir. Tas nozīmē, ka Tu vari izprintēt lielāku attēlu. Lai, piemēram, draugos(draugiem.lv) ieliktu bildi, mums pilnībā pietiek ar 2 megapikseļu kameru. Bieži vien kad cilvēki šo izdzird, viņi netic, jo kā tas var būt, ka pat telefonam ir vairāk pikseļu, bet bilde pēc nekā neizskatās. Tas ir tādēļ, ka telefoniem ir plastmasas objektīvi, kuri nefokusē, un tiem ir slikti sensori, kas padara bildes nekvalitatīvas un graudainas(trokšņainas).
Es iesaku izvēlēties digitālo kameru no 6-12 megapikseļiem.
Baterijas pret Akumulatoru
Mūsdienās visas mazās elektroierīces nāk kopā ar akumulatoriem, kā, piem., mobilie telefoni. Ja pērc parasto digitālo kameru, tad noskaidro, kādas baterijas tas ņem pretī. Ja būsi izbraucis kādā ceļojumā, pēdējais, ko Tu gribēsi, ir redzēt uzrakstu „BATERY TOO LOW”. Ja Tavs fotoaparātiņš ņem pretī AA pirkstiņus, tad nav problēmas, jo tos var nopirkt uz katra stūra. Tādā veidā nevajadzēs iet uz viesnīcu un lādēt savu vienīgo un unikālo akumulatoru. Lādējamās AA baterijas arī ir dabūjamas, tā kā tas varētu būt vislabākais un izdevīgākais variants nopietnam šūterim!
Auto režīmi pret Manuālajiem
Kad pērc aparātu, noteikti pārliecinies, vai Tavam noskatītajam aparātam ir manuālie režīmi. Auto režīmi (zaļais, portrets, ainava, sports) ir labi tikai tad, kad laiks ārā ir labs. Kad fotogrāfē sliktākos apstākļos, tad fotoaparāts apjūk. Manuālie režīmi atļauj pilnīgi brīvu kontroli pār visiem rādītājiem, tādā veidā Tu esi brīvs un vari darīt visu, kas vien Tev ienāk prātā. Parasti manuālais režīms ir apzīmēts ar lielo „M” burtu uz režīmu ripas. Av(diafragmas prioritāte) un Tv(slēdža prioritāte) režīmi arī ir manuālie režīmi un ir ļoti noderīgi. Katram ražotājam ir savi apzīmējumi, tā kā pārbaudi pirms pērc. Ja vēlies iemācīties nopietni fotografēt, tad bez manuālajiem režīmiem neiztikt.
Kameras izmērs/svars
Ja esi smalka sieviete vai arī dodies kādā ceļojumā, tad pēdējais, ko Tu vēlēsies staipīt līdzi, ir smaga kamera ar lielu objektīvu. Ne vienmēr izmēros lielākās kameras nodrošina to labāko attēlu. Tāpēc plāno savas vajadzības jau iepriekš. Spoguļkamerām ir nepieciešama atsevišķa mugursoma vai pleca soma. Ja vēlies iejukt pūlī un fotografēt žurnālistiskajā stilā un ķert emocijas, tad varbūt laba ideja būtu nopirkt mazāku aparātu un būt neuzkrītošākam. Pēdējo mobilo tālruņu iebūvētās kameras ir diezgan pieņemamas un sniedz kvalitatīvu attēlu. Ja neesi profesionālis, tad varbūt apdomā, vai nav labāk paņemt savu budžetu un iztērēt jaunā multimediju telefonā. Tādā veidā Tu dabūsi vairākas ierīces par vienas cenu un būsi krutākais džeks/čiksa ciemā!!! Labāk telefons, kurš vienmēr ir līdz, nekā spoguļkamera, kas stāv mājās uz plauktiņa noputējusi.
ZOOM
Stāvi tur un nekusties, es Tevi tūlīt piezoomēšū!
Ir divu veidu zoomi, par kuriem Tev ir jāzina:
A – optiskais zooms
B – digitālais zooms
Optiskais zooms izmanto optiku, tātad objektīvu, un palielina vai pavelk platāku kadru uz optikas rēķina. Digitālais zooms ir pilnīgs mēsls, un no tā lietošanas ir jāizvairās. Digitālais zooms neko nepalielina, bet samazina attēla izšķirtspēju izgriežot ārā no attēla to vietu, uz kuru esat zoomējis. Tādā veidā, kad atnāc mājas un pārskati bildes, tad tās, kuras esi zoomējis izmantojot digitālo zoomu, ir iznākušas daudz nekvalitatīvākas un mazākas izmēros.
Kad pērc savu 20x zoomējošo kameru, tad iepriekš pārliecinies, vai digitālais zooms nav ieskaitīts jau tajā iekšā.
Spoguļkamerām šī situācija atkrīt, jo Tu vari uzskrūvēt kādu vien objektīvu vēlies, kas sniedz daudz augstāku kvalitāti pār parastajām „čaiņiku” kamerām. Diemžēl labs objektīvs bieži vien maksā vairāk par pašu kameru, tā kā nav jau īsti jēgas nopirkt labu kameru un uzskrūvēt virsū lētāko objektīvu. Spoguļkameru lietotājiem vēl jāņem vērā tas, ka reportāžas karstumā bieži var sanākt mainīt objektīvus, tā kā, ja esi noskatījis spoguļkameru, tad apdomā, vai augstā kvalitāte ir svarīgāka, nekā nedabūt no sievas pa kaklu par iztērēto ģimenes budžetu!
Continuous shooting, fps
’Frames per second’ nozīmē cik kadrus sekundē varēsi uzņemt. Diemžēl par šo ekstru būs jāmaksā divtik. Spoguļkamera, kura fotografē ar 6 kadriem sekundē, būs 2x dārgāka nekā tā, kura bliež tikai 3 fps. Ja nopietni esi iecerējis bildēt sportu vai kādus citus dinamiskus sižetus, tad ieteiktu skatīties uz kamerām, kurām šis parametrs būtu pēc iespējas augstāks. Tādā veidā ir iespējams atlasīt, kurš tieši kadrs Tev patīk vislabāk. ‘Ziepju trauku’ kamerām šī funkcija parasti ir ļoti slikta, un pašas kameras ieslēgšanas laiks arī nav pārāk ātrs.
Digitālie foto formāti
Pašlaik populāri ir vairāki digitālo bilžu foto formāti. Daži no tiem ir labāki pie datorapstrādes, bet citi pie bilžu glabāšanas, jo neaizņem tik daudz vietas.
Ja Tevi interesē datorapstrāde un Tev patīk visas savas bildes kaut kā ‘uzlabot’ ar Photoshop programmas palīdzību, tad iesaku sameklēt tādu kameru, kurai noteikti ir RAW failu formāts. Pārsvarā visām mūsdienu spoguļkamerām ir šis formāts, bet ‘ziepju traukos’ tas ir sastopams ļoti reti. Ja vēlies sev ‘ziepju trauku’ ar RAW formātu, tad iesaku aplūkot firmas Canon produkciju. Noteikti jāpatur prātā, ka RAW formātā bildētas bildes aizņems daudz vairāk vietas uz cietā diska un tās nav iespējams apskatīt vai izdrukāt tūlīt pat pēc nofotografēšanas. Tās vispirms ir jākonvertē par Jpeg failiem. Tehnoloģija vēl tik tālu nav aizgājusi. Tāpēc daudzi profi vēl joprojām bliež Jpegus.
Sensora aizsardzība pret putekļiem
Ja pirksi spoguļkameru, tad esi gatavs tam faktam, ka, mainot objektīvus, kāds puteklis var ieslīdēt iekšā kamerā un pielipt pie sensora. Sliktā ziņa ir tāda, ka tas tā noteikti arī notiks. Un vēl sliktāka ziņa ir tā, ka tas puteklis būs arī redzams uz bildes kā melns punktiņš. Nemēģini nekādā gadījumā tīrīt pats viņus nost. Labāk uztici to kādam, kurš jau to ir darījis iepriekš un zina, ko viņš dara.
Daudzi kameru ražotāji ir izstrādājuši sistēmas, kuras palīdz šos te putekļus dabūt nost no kameras sensora. Tāpēc izspēti, vai Tavai noskatītajai kamerai ir šāda aizsardzība. Par šo sistēmu efektivitāti es nemācēšu komentēt. ‘Ziepju trauku’ lietotāji var uzelpot, jo kameras korpuss ir noslēgts un nekas uz sensora nostāvēties nevar.
Stabilizācijas motori
Canon fotoaparātiem šī funkcija saucās IS – image stabilization, Nikonam VR – vibration reduction. Par citiem ražotājiem izpēti pats. Šī funkcija ir ļoti laba un vajadzīga. Spoguļkameru teleobjektīvos tā ir bieži sastopama, un aso bilžu skaits jūtami palielināsies. Arī daudzās ‘ziepju trauku’ kamerās ir iebūvēta šī funkcija. Tā kā, ja pērc kameru ar ļoti lielu zoomu, tad esi īpaši uzmanīgs un pārprasi vēlreiz pārdevējam, vai šai kamerai ir attēla stabilizācija.Full frame (tikai digitālajām spoguļkamerām)
Ja esi nolēmis kļūt par profesionālu šūteri, tad Tev vajadzētu izlemt par to, vai vari atļauties nopirkt pilnā kadra sensora kameru. Ja vari, tad iesaku to darīt. Ja nevari, tad atrodi bagātu mīļāko vai sponsoru. Šīs kameras ir īpaši labas ar to, ka tās sniedz labāku kvalitāti un kadra malas netiek apgrieztas. Sliktā ziņa ir tā, ka lētākā ir Canon 5D kamera, kas maksā virs 1000Ls.Video
Spoguļkameras nav domātas, lai ar tām uzņemtu augstas izšķirtspējas video. Ja vēlies video, tad vai nu vajadzētu padomāt par videokameru, vai arī par augstākas klases digitālo kompaktkameru.Aksesuāru un objektīvu izvēle
Pērkot spoguļkameru, tam vajadzētu būt noteicošam faktoram. Pirms pērc, pārliecinies vai noteiktam ražotājam būs tādas klases un specifikas optika, kas Tev ir nepieciešama. Neaizmirsti arī izpētīt tādu aksesuāru klāstu kā zibspuldzes. Salīdzini cenas ar citiem izgatavotājiem un pārliecinies, ka, pērkot kameru, neiekrīti slazdā, kur pēc tam par visām pārējām mantiņām nāksies pārmaksāt. Noteikti arī izpēti, vai Tev ir iespējas augt ar šo tehniku. Jo, ja izlemsi, ka pašreizējā kamera vairs neatbilst Tavām prasībām, tad vai ir iespēja paņemt ko labāku no šī paša ražotāja, nemainot objektīvu un citu aksesuāru arsenālu. Nebūtu prātīgi nopirkt Canon ar 5 objektīviem un tad pāriet uz Nikon sistēmu, jo viņam Canon objektīvi neder.Lietota tehnika un neoriģinālie aksesuāri
Nevajag baidīties no lietotas tehnikas. Ja Tev ir iespēja pārbaudīt to štrumentu, ko Tu pērc, tad noteikti dari to. Pārliecinies, vai visas skrūves ir vietā. Vai korpusā nav nekādas pazīmes, ka aparāts vai objektīvs ir sists vai kritis zemē kaut kur. Pārbaudi, vai nekur nekas nečīkst. Esi kā CSI krimināleksperts. Noteikti, ja pērc kameru vai fotoaparātu, tad ieliec savu atmiņas karti un uzbildē kādus kadrus, izmantojot dažādus iestādījumus un dažādās gaismās. Pēc tam aizej pie sava datora un izpēti bildes lielākā palielinājumā. Noteikti, kad runā ar pārdevēju, tad uzzini, kāpēc viņš pārdod tieši šo objektīvu vai kameru, un būtu labi uzzināt, cik nopietni viņš to ir lietojis. Kamerai tāpat kā mašīnām ir noskrējiens, un, jo mazāks, jo labāk. Protams, neaizmirsti pakaulēties par cenu!Lielais piecinieks!
Ja esi noskatījis fotokameru, kuras ražotāji ir Canon, Nikon, Sony, Pentax vai Olympus, tad problēmām nevajadzētu būt. Šīs firmas ir līderi šajā jomā un tur fotokameru tirgu. Ir arī citas firmas, kuras ir ļoti ekskluzīvas, bet, tā kā šis raksts ir domāts vairāk iesācējiem, tad es izvairīšos saukt īpaši specifiskas sistēmas, lai nejauktu Tev prātu vēl vairāk.Cena
Noteikti neiztērē visu savu budžetu tikai par kameras korpusu. Es iesaku nopirkt lētāku kameru, bet labāku objektīvu. Noteikti paredzi uz priekšu, vai Tev būs vajadzīgs vēl kāds objektīvs, ārējā zibspuldze un statīvs.Iegooglē!
Pirms pērc fotoaparātu noteikti atver interneta pārlūku un izpēti, kas internetā ir rakstīts. Es neiesaku iet forumos un citiem cilvēkiem prasīt, vai šis konkrētais modelis ir labs, jo vienam tas var būt labs, bet otram slikts. Ieraksti googlē aparāta marku un modeļa numuru un klāt pieraksti vārdu REVIEW, un google atradīs Tev izsmeļošus rakstus par konkrēto izstrādājumu.Rekomendēju visiem apmeklēt adresi http://www.dpreview.com/ Tur ir daudz dažādas informācijas par pēdējiem iznākušajiem fotokameru modeļiem.