trešdiena, 2008. gada 30. jūlijs

Diafragma


Diafragma ir caurums, ko veido dzelzs plāksnītes objektīvā. Tās ir atbildīgas par to, cik daudz gaismas tiek laists cauri objektīvam. Diafragmas iedaļas sauc par soļiem. To pieraksta šādi, piem., f/5.6. Jo mazāks F skaitlis, jo lielāks caurumiņš objektīvā, un vairāk gaismas nokļūst uz sensora. Diafragma objektīvā pastāvīgi stāv pilnīgi atvērta līdz maksimumam, tādēļ, lai būtu iespējams vieglāk skatīties skatu meklētājā un tas nebūtu galīgi tumšs. Tikai uzņemšanas brīdī diafragma aizveras nepieciešamajā daudzumā.
Parasti uz objektīviem raksta diafragmas maksimālo iespējamo atvērumu. Fotogrāfu aprindās īpaši ir cieņā "gaišie" jeb "ātrie" objektīvi tādēļ, ka tā diafragmu var atvērt ļoti platu un sliktas gaismas apstākļos var labāk fotografēt. Par "gaišo" objektīvu parasti sauc tādu, kura maksimālais atvērums ir vismaz f/2.8.
Zoom objektīviem dažreiz ir divas maksimālās diafragmas. Piem., Canon EF 18-55mm f/3.5-5.6. Tas nozīmē, ka diafragma staigā atkarībā no zoomēšanas pakāpes. Uz 18mm atzīmes objektīva diafragma būs f/3.5, bet zoomējot tuvāk tā pieaugs, un pie 55mm tā jau būs f/5.6.
Piem., Canon EF 24-70mm f/2.8 L ir tikai viena nemainīga diafragma, kura nemainās no tālummaiņas pakāpes.

Diafragma cilvēka organismā.
Acu Zīlītes! Tāpat kā fotoaparāta objektīvam, tā arī mums ir sava diafragma acīs. Acs ir objektīvs, bet zīlīte ir diafragma. Tā pilda tieši tādu pašu funkciju kā fotoaparātā. Pieej pie spoguļa un pamēģini sev paspīdināt nedaudz gaismu acīs, tad Tu redzēsi kad nekavējoties zīlīte aizveras. Bet, kad paliek atkal ļoti tumšs, zīlīte atveras. Tagad Tu zini, kā strādā diafragma.

Asuma dziļums
Diafragma ir arī par vēl vienu lietu atbildīga, un tas ir asuma dziļums. Angliski to sauc par "dept of field". Jo mazāks diafragmas skaitlis, jo mazāks asuma dziļums. Praktiski runājot, tas nozīmē, ka viss būs ass tikai tanī vietā, kur tiks iestādīts asums. Bet, ja mēs gadienā gribam bildēt kādu ainavu, kur viss ir pilnīgi ass, tad ir jāaizgriež vairāk ciet diafragma. Pie lielāka F skaitļa, asuma dziļuma vieta palielinās, un mēs varam lielāku laukumu dabūt asu.
Diemžēl, asuma dziļumu nenosaka tikai diafragma, bet arī fotografējamā objekta attālums no objektīva, fokusa attālums un filmas/digitālā sensora izmērs.
Lūk, piemērs, kas ir bildēts ar dažādām diafragmām.Skaidrs, bet tad kādu diafragmu man izvēlēties?
Diafragmas izvēli nosaka mērķi, ko vēlies sasniegt, jeb, konstruktīvi runājot, nepieciešamais asuma dziļums, kāds Tev nepieciešams.
Lūk daži piemēri.
f/1.8, 1/100 sek, ISO 1600, 85mm
Tas esmu es! Fotografēja mani Māra Pētersone. Asuma dziļums ir ļoti mazs. Fons ir galīgi "šmigā", kas ir laba lieta, jo tas nenovērš uzmanību.

f/16, 1/8 sek, ISO 100, 14mm
Bulduru stacija, Jūrmala. Viss no A-Z ir ass, kas arī vajadzīgs, jo pilnīgi viss ir svarīgs šādā attēlā.


Asuma dziļuma kalkulatori.
Internetā ir pieejami ļoti daudz asuma dziļuma kalkulatoru, un dažos foto veikalos tādi ir nopērkami pat no kartona, ko viegli paņemt visur līdzi un izkalkulēt uz vietas. Neuztraucies, Tev nav obligāti tādi jāpērk vai jāmeklē internetā. Bet var gadīties, ka kādreiz veidosi kādu īpaši specifisku darbu un vajadzēs aprēķināt, cik daudz būs ass.
Es pats lietoju šo.
http://www.dpreview.com/learn/?/Glossary/Optical/Depth_of_Field_01.htm
Vēl ir iespējams nospiest uz kameras "DOF preview" pogu uz kameras korpusa kura parasti atrodas kameras priekšā. Kad nospiedīsi, tad diafragma aizvērsies un Tu varēsi redzēt cik liels asuma dziļums ir. Protams, tas bija ļoti svarīgi kad bildēja uz filmām. Bet digitālajā ērā šī poga zaudējusi savu tvērienu. Firma Sony savās Alfas sērijas spoguļkamerās ir pilnībā atteikusies no tās.

Cena
Pirms sapriecājies par to, ka tagad Tu zini kā uzbildēt skaistus portretus, kur fons ir izsmērējies, un visa uzmanība ir veltīta tikai uz modeli, tad ir viena slikta ziņa priekš Tevis, portretu fotogrāf un fotoreportieri. "Gaišie" objektīvi ir parasti uz pusi dārgāki nekā tādi paši, tikai ar lielāku diafragmu. Tāpēc iesaku izpētīt fiksēto objektīvu(objektīvi tikai ar vienu fokusa attālumu) klāstu, ko piedāvā Tavs kameras ražotājs. Tie parasti visi ir "gaišie", un tie ir zināmā mērā pat par demokrātiskām cenām. Protams, ir arī ļoti dārgi fiksētie objektīvi. Bet lielākā daļa vēl ir nopērkami.
Ja Tu specializējies uz ainavu bildēšanu vai arī studijas foto, tad pērc vienalga kādu objektīvu un būsi priecīgs.

10 comments:

 1. paldies par sniegto informāciju, ļoti palīdzējāt !! :)

  AtbildētDzēst
 2. īsi un saprotami. paldies

  AtbildētDzēst
 3. milzigs paldies, daudz kas tapa skaidrs :)

  AtbildētDzēst
 4. Kā fiziski izprast: diafragma ir atbildīga arī par asuma dziļumu... Palielinot "f", samazinās gaismas daudzums, kurš nokļūst uz filmas... kā palielinās asuma dziļums???

  AtbildētDzēst
 5. Uzmanibu !!

  Tas ir Aso ietaupijums un aizdevumu kreditešanas uznemums. ja jums ir nepieciešams kredits, lai personigo biznesu, vai jums ir nepieciešams kredits, lai nodzestu visu savu rekinu, ludzu sazinieties ar musu musu šeit e-pastu: lai iegutu vairak informacijas. Jusu informacijai, musu uznemums izsniedz aizdevumu 5% procentu likmi, ja Jums ir interese laipni noklut atpakal pie mums nekavejoties, lai sanemtu darits ar savu kredita parvedums apstiprinajuma dokuments ok.

  Sazinaties e-pasts: (finance_institute2015@outlook.com)

  Nevilcinieties piemerot.

  AIZDEVUMA AIZDEVUMU PLC

  AtbildētDzēst
 6. Sveiki, Vai jūs meklējat biznesa aizdevums, personas aizdevums, mājas aizdevums, auto aizdevums, students aizdevums, parādu konsolidācijai aizdevums, nenodrošinātu aizdevumu, riska kapitāls utt ... vai bija jūs atteicāties aizdevumu ar banku vai jebkura finanšu institūcija par vienu vai vairāk iemeslu. Tu esi īstajā vietā jūsu kredīta risinājumus! Mēs Christian aizdevums organizācija, mēs dodam no aizdevuma tiem, kas ir nepieciešama to pozitīvi, un arī tie, kas ir uzticības cienīgs, mēs arī piešķirt aizdevumus uzņēmumiem un privātpersonām par zemu un pieejamu procentu likmi 2% .. Do sazinieties ar mums pa e-pastu: Lexieloanfinance@gmail.com~~HEAD=pobj vai teksta +18168926958 vai caur uzņēmuma mājas lapā: http://lexieloans.bravesites.com ja interesē ..

  AtbildētDzēst
 7. Sveiki, Vai jūs meklējat biznesa aizdevums, personas aizdevums, mājas aizdevums, auto aizdevums, students aizdevums, parādu konsolidācijai aizdevums, nenodrošinātu aizdevumu, riska kapitāls utt ... vai bija jūs atteicāties aizdevumu ar banku vai jebkura finanšu institūcija par vienu vai vairāk iemeslu. Tu esi īstajā vietā jūsu kredīta risinājumus! Mēs Christian aizdevums organizācija, mēs dodam no aizdevuma tiem, kas ir nepieciešama to pozitīvi, un arī tie, kas ir uzticības cienīgs, mēs arī piešķirt aizdevumus uzņēmumiem un privātpersonām par zemu un pieejamu procentu likmi 2% .. Do sazinieties ar mums pa e-pastu: Lexieloanfinance@gmail.com~~HEAD=pobj vai teksta +18168926958 vai caur uzņēmuma mājas lapā: http://lexieloans.bravesites.com ja interesē ..

  AtbildētDzēst
 8. Ātra kredīta piedāvājumu.
  Man ir kapitāls, kas jo īpaši izmantos, lai īstermiņā un ilgtermiņā, sākot no 5000 EUR 1000000 euro nopietna persona, kas vēlas šo kredīta aizdevumu. 4 % procentu saskaņā ar gatavs summu gadā, jo īpaši es esmu nav pārkāpj augļošanu akts. Maxim var atmaksāt no 3 līdz 25 gadiem, atkarībā no gatava. Tas ir, lai jūs varētu redzēt ikmēneša maksājumiem. Es jautāju kā rokraksta sertificētu parādu un arī daži dokumenti atzīšana sniegt. Te ir mana e-pasta adrese. rosanachevalier56@Gmail.com

  AtbildētDzēst
 9. Sveiki, es esmu āķi, kas šobrīd dzīvo Dubajā. Šobrīd esmu atraitne ar četriem bērniem, un man bija iestrēdzis finanšu stāvoklis 2015. gada maijā, un man vajadzēja refinansēt un maksāt rēķinus. Es mēģināju meklēt aizdevumus no dažādām aizdevumu firmām, gan privātām, gan korporatīvām, bet nekad neesmu veiksmīgs, un lielākā daļa banku samazināja manu kredītu. Bet, tā kā Dievam tas būtu, es iepazīstināju ar Dieva sievieti ar privātā aizdevuma aizdevēju, kurš devis manu aizdevumu 850 000 ASV dolāru apmērā, un šodien esmu uzņēmuma īpašnieks, un mani bērni šobrīd labi darbojas, ja jums ir jāsazinās ar jebkuru uzņēmumu lūdzu, sazinieties ar Julie Jones kundzi pa e-pastu @ (juliejonesloancompany@yahoo.com). Piezīme: Šī lapa ir tulkoja mašīntulkošanas programmatūru, klikšķiniet šeit, lai iegūtu angļu valodas versiju. viņa nezina, ka es to daru, bet tagad esmu tik laimīga, ka es nolēmu ļaut cilvēkiem vairāk uzzināt par viņu un arī es vēlos, lai Dievs viņu svētī vairāk. Jūs varat sazināties ar viņu pa viņu pa pastu. juliejonesloancompany@yahoo.com vai caur whatsAPP (+234 808 604 3817)

  AtbildētDzēst